Aktualności
Polonistyczny kalendarz grudniowy, czyli język polski i oczekiwanie na Boże Narodzenie
2023-01-25
       Przyjemne łączy się z pożytecznym - często trzeba wykonać pewne zadania, żeby otrzymać czekoladkę albo inną nagrodę. W tym roku w naszej szkole powstał projekt pt. „Polonistyczny kalendarz grudniowy”, a jego celem było przybliżenie tradycji świąt Bożego Narodzenia i utrwalanie wiedzy z języka polskiego poprzez codzienne wykonywanie jakiegoś zadania.
      W projekcie wzięli udział chętni uczniowie z klas 5a, 6a i 6b. W sumie było to 21 osób. Po świętach przynieśli do szkoły pięknie prace, a najczęściej albumy, portfolia i plakaty. Oprócz treści pisemnych uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością w ozdabianiu zapisków na poszczególne dni grudnia. Każdy starał się, jak tylko mógł, żeby solidnie i ciekawie wykonać swoją pracę. Uczniowie z klasy 5a mieli nieco inne zadania niż ich starsi koledzy z klas szóstych - wg umiejętności zdobytych w czasie nauki.

Przykładowe zadania z obydwu kalendarzy:
-  Znajdź wiersz dotyczący Bożego Narodzenia - przepisz zwrotkę i wykonaj ilustrację.
-  Zgromadź 10 wyrazów związanych ze świętami, w których jest trudność ortograficzna.
-  Ułóż trzy porównania związane ze świętami.
-  Napisz e-mail do   św. Mikołaja z życzeniami imieninowymi.
-  Zapisz nazwy potraw wigilijnych w Twoim domu. Uważaj na ortografię.
-  Wymyśl i zapisz 10 świątecznych epitetów, np. wigilijny wieczór.
-  Przeprowadź krótki dialog z choinką. Dowiedz się m.in. skąd pochodzi zwyczaj jej dekorowania.
-  Wypisz trzy przenośnie  z kolędy Bóg się rodzi.
-  Opisz swój wymarzony prezent pod choinkę albo ulubioną bombkę.
-  Napisz przepis (instrukcję): Jak pięknie przeżyć Boże Narodzenie.
-  O czym marzysz w nadchodzącym roku?
-  Napisz w formie wpisu do pamiętnika. Tych świąt nie zapomnę… Napisz kiedy to było i dlaczego pamiętasz je  do dzisiaj.
-  Napisz życzenia świąteczno-noworoczne dla Stasia Tarkowskiego albo Janki Krechowicz.
-  Warto obchodzić święta Napisz wypowiedź argumentacyjną.

Wszystkim autorom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do podejmowania kolejnych wyzwań. Warto!

GALERIA: Kalendarz

pobierz zdjęcie 1wynik_(1675595608).jpg.jpg