Akcja społeczno-edukacyjna „żonkile”
2023-04-23
      Nasza społeczność szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Akcja ta ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W tym roku obchodziliśmy 80. rocznię wybuchu.
       Marek Edelman - jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, lekarz kardiolog, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami - ŻONKILAMI. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci o tych wydarzeniach.  Dziś kwiaty te mają symbolizować pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną one w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim. Uczniowie klas IV-VIII własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile. Kwiaty zostały rozdane nauczycielom i uczniom, aby okazać szacunek Żydom, którzy mimo świadomości pewnej śmierci zdecydowali się chwycić za broń.
       Udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN upamiętniliśmy w naszej szkole 19 i 20 kwietnia. W tych dniach w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Obrze odbyły się spotkania z uczniami klas IV-VI. Uczniowie wysłuchali premierowych opowiadań:- "Było, nie ma, jest" autorstwa Katarzyny Jackowskiej - Enemuo. Jej najnowszy tekst opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką opowiadania odbywamy podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać. - "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych. W tekście Katarzyny Ryrych odkrywamy wyjątkową historię przyjaźni trzech chłopców oraz wartość jaką niesie pamięć. Uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniach umiejętności wyrażania własnych opinii i odczuć dot. tekstu literackiego, dopasowywali fragmenty opowiadania do krótkich informacji historycznych. W ramach lekcji historii uczniowie klas ósmych poznali historię Marka Edelmana na podstawie filmu pt. “Zdążyć przed Panem Bogiem” przygotowanym przez Muzeum POLIN. Dzięki poruszającej projekcji młodzież poznała losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Były to jednak nie tylko ciekawe lekcje historii, ale przede wszystkim lekcje  szacunku, tolerancji i empatii. Na korytarzu szkolnym pojawiła się okolicznościowa gazetka. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
     Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą. Podkreślamy również znaczenie ponadczasowych i uniwersalnych postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w godne upamiętnienie obchodów tegorocznej, wyjątkowej, bo już 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

GALERIA: Żonkile

pobierz zdjęcie 4a-1800600.jpg.jpg