Spotkanie z rodzicami rocznika 2000 - wirus HPV
2014-11-07

Szanowni Państwo!

Gmina Wolsztyn dołączyła do rosnącej rzeszy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce. Rada Miejska w Wolsztynie na mój wniosek zdecydowała o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka, odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy. Biorąc pod uwagę rekomendacje światowych i polskich towarzystw medycznych, podjęto decyzję o zaszczepieniu dziewcząt w wieku 14 lat uczęszczających do gimnazjów na terenie miasta i gminy Wolsztyn przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego ( HPV 6,11,16 i 18 ) w roku szkolnym 2014 / 2015.
      Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 4 000 kobiet rocznie, z czego umiera około 2 000 - jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.
 Konkurs na świadczenia zdrowotne polegające na wykonaniu szczepień przeciwko zakażeniom HPV oraz przeprowadzeniu edukacji zdrowotnej dotyczącej zapobiegania nowotworom szyjki macicy wygrał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wolsztynie.

W dniu 14 listopada 2014 roku o godz. 17.00 w sali nr 4 Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego w Obrze zorganizowane zostanie spotkanie edukacyjno - informacyjne z ginekologiem dla rodziców / opiekunów dziewczynek z rocznika 2000 oraz nauczycieli gimnazjum. Podczas tego spotkania będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat szczepień i szczepionki przeciw HPV.
     Podczas tego spotkania będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat szczepień i szczepionki przeciw HPV. Do zaszczepienia Państwa córki niezbędna jest zgoda rodziców. Właściwy formularz otrzymają Państwo na spotkaniu informacyjno - edukacyjnym.

Burmistrz Wolsztyna

/-/ Andrzej Rogozinski