czcionka: Zmiana wielkości czcionek Zmiana wielkości czcionek Zmiana wielkości czcionek
kontrast: A A
Aktualności
Katyński Marsz Pamięci
2018-05-12

     W tym uroczystym wydarzeniu wziął udział Wicekurator Oświaty pan Krzysztof Błaszczyk. Organizatorem corocznych wyjazdów do Katynia jest, działające od 2006 roku, Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS w Poznaniu. Inicjatorem powstania Stowarzyszenia oraz jego długoletnim prezesem był, zmarły w lutym br., pan Wincenty Dowojna, syn zamordowanego w Katyniu oficera Wojska Polskiego. MEMORAMUS skupia obecnie ponad dwadzieścia szkół z Wielkopolski; ideą jego działalności jest ocalanie pamięci o losach Polaków na Wschodzie w latach II wojny światowej, ale także wzajemne kontakty młodych ludzi z Polski i Rosji.
     Wspólny Marsz młodzieży obu krajów jest jednym takim przedsięwzięciem w historii Państwowego Kompleksu Memorialnego "Katyń". Na stacji w Gniezdowie i w Katyńskim Lesie spotyka się około 130-osobowa grupa polskich uczniów i podobnie liczna młodzież rosyjska z Ogólnokształcącej Szkoły nr 8 w Smoleńsku oraz ze Smoleńskiego Korpusu Kadetów. Współorganizatorem Marszu w Rosji jest Dom Polski w Smoleńsku oraz administracja Obwodu Smoleńskiego i dyrekcja Memoriału w Katyniu.
      Wyjazd do Katynia i Smoleńska jest zwieńczeniem realizacji przez uczniów szkół stowarzyszonych w MEMORAMUSIE projektu edukacyjnego pn. Trwała pamięć pokoleń XII - Katyń -Białystok. Poza spektakularnych wyjazdem do Rosji młodzież bierze także udział w Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. 
        Podczas wystąpienia na katyńskim Placu Pojednania pan Krzysztof Błaszczyk nawiązał do tragicznej przeszłości narodu polskiego i rosyjskiego z okresu stalinowskiego terroru, wyrażając jednocześnie radość, że młodzi Polacy i młodzi Rosjanie potrafią wspólnie czcić pamięć pomordowanych, a nade wszystko budować przyjazne relacje.

                                                                                                                  Barbara Zatorska 
                                                                                                                  Sekretarz Stowarzyszenia

 GALERIA: Katyń1

pobierz zdjęcie img20180415120727.jpg.jpg
pobierz zdjęcie img20180414193032.jpg.jpg
redaktor: Justyna Kramska, Alicja Kałka  
<- powrót
Szkoła Podstawowa im. Misjonarzy Oblatów w Obrze

tel: 683841227

e-mail: szkolaobra@interia.pl


Przedszkole w Obrze

Szkolna 19

tel: 683841227

www: www.przedszkoleobra.bior.pl
 liczba odwiedzin: 1279489      online: 2