Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole2019-02-28  
      Na całym świecie świętuje się tę niecodzienną okoliczność. I nasza szkoła postanowiła włączyć się w działania, które promowały język polski. Tego właśnie dnia od rana dumnie nosiliśmy na piersi logo dnia: biało-czerwone gęsie piórko. Mogliśmy też podziwiać plakaty przygotowane przez uczniów klas IV- III gimnazjum. Znalazły się na nich m.in. podobizny polskich pisarzy i poetów, ciekawostki językowe i ortograficzne oraz przysłowia, a także plastyczne wersje polskich książek. Ponadto każda ze wspomnianych dwunastu klas brała udział w quizie wiedzy z języka ojczystego, który wyłonił Mistrzów Języka Polskiego. Zostali nimi: Maksymilian Dokowicz, Wiktor Wyrwa, Klaudia Miśko, Maria Gwóźdź, Marcin Nyczkowiak, Patryk Tomys, Klaudia Rogozinska, Jędrzej Waligórski, Nina Dzioch, Karolina Jakuboszczak, Marta Adamczak i Małgorzata Tomiak. 
      Oprócz wspomnianych działań na szkolnych korytarzach ogromnym powodzeniem cieszyły się loterie- frazeologiczna i ortograficzna, które podczas przerw sprawdzały umiejętności naszych uczniów. Tego dnia można też było wypożyczyć polskie książki, aby później pochwalić się swoim polonistom wiedzą o ich treści i autorach. 
      Finał miał miejsce kilka dni później, 26 lutego, podczas rywalizacji drużyn wyłonionych wcześniej w wyniku quizu wiedzy. Tym razem spotkali się już tylko uczniowie najstarszych klas. Świetlica szkolna na dwie godziny zamieniła się w festiwal wiedzy o języku polskim. Mieliśmy okazję usłyszeć teksty w gwarze wielkopolskiej, pogłębić wiedzę z frazeologizmów, a także posłuchać karkołomnych szczękołamaczy, czyli zdań trudnych dykcyjnie i artykulacyjnie. Wisienką na torcie były pojedynki ortograficzne na poziomie równoległych klas. Ostatecznie tę niełatwą rywalizację wygrała drużyna z klasy VIIIb w składzie: Sandra Ciesielska, Karolina Jakuboszczak i Marta Poliwczak. 
       W drugiej części, już pozakonkursowej, świetnie się bawiliśmy, oglądając parodie polskich lektur. Tym razem mogliśmy z ironią i humorem przyjrzeć się autorom i bohaterom oraz obserwować,  jak uczniowie bezlitośnie wytknęli  im potknięcia i słabości. Każdy z widzów mógł później zagłosować na dwa ulubione skecze. Tym sposobem już nazajutrz poznaliśmy wyniki. Zwyciężyła klasa VIIIa z parodią bajki „Przyjaciele”, na drugim znalazła się VIIb ze scenką na podst. „Akademii pana Kleksa”, a miejsce trzecie przypadło równolegle klasom trzecim za skecz z „Dziadów cz. II” i bajki „Czapla, ryby i rak”. 
      Za wspólną zabawę serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom tak chętnie biorącym udział w konkurencjach i zadaniach. Szczególne brawa należą się trzecioklasistom, którzy  prowadzili konkurencje . Nad przebiegiem wszystkich działań czuwały panie polonistki: Mirosława Bimkiewicz, Joanna Maraszek, Marta Poniedziałek i Longina Wawrzyńska.



redaktor: Justyna Kramska