Powstanie Wielkopolskie tak blisko...2019-02-09  
      Ilekroć mówimy o historii, tylekroć odnosimy ją do ważnych wydarzeń, postaci i faktów. Jeśli dodatkowo dotyczy ona bezpośrednio ludzi z naszego otoczenia, staje się żywa i jeszcze bardziej wiarygodna. Tak właśnie stało się w przypadku obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dlaczego? Otóż bohaterem montażu słowno-muzycznego, obok swoich towarzyszy, stał się obrzanin Józef Buczkowski, powstaniec poległy podczas walk. Uroczyste odsłonięcie jego obelisku nieopodal mostu przy ul. Kanałowej miało miejsce 9 stycznia. Wówczas na uroczystości obecni byli zaproszeni goście oraz rodzina. 
      O przebiegu tej wyjątkowej uroczystości pisaliśmy już wcześniej, natomiast należy wspomnieć, że uczniowie naszej szkoły również mieli okazję uczestniczyć w obchodach, a miały one miejsce 5 lutego br. Oprócz  wysłuchania pięknych wierszy i patriotycznych pieśni oraz komentarza historycznego , mogli też cofnąć się  dziesięć lat wstecz dzięki archiwalnym fragmentom nagrania przedstawienia pt. „A pamięć o nich pozostanie pośród nas”, które było wystawione w auli miejscowego WSD. To połączenie doskonale wpłynęło na odbiór montażu i pozwoliło widzom na przeniesienie się w czasy powstańców. Autorką scenariuszy, zarówno aktualnego, jak i tego sprzed jest Pani Beata Tomiak. 
      Patrząc na odbiór i skupienie widzów możemy być pewni, że była to kolejna wspaniała lekcja historii, tym razem wyjątkowo bliska sercom obrzan.redaktor: Justyna Kramska