Poświęcenie obelisku w Obrze2019-01-20

O godzinie 13, w kościele św. Walentego rozpoczęła się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich z parafii obrzańskiej, w której wzięły udział władze samorządu, przedstawiciele TPPW 1918/1919, nauczyciele i uczniowie, poczty sztandarowe oraz rodzina powstańca Józefa Buczkowskiego, a także mieszkańcy Obry. Mszę świętą, którą celebrował Ojciec Proboszcz Tadeusz Kal, uświetnił występ szkolnego chóru. Następnie wszyscy udali się pod obelisk przy kanale. Tam nastąpiło jego odsłonięcie i poświęcenie, przemowy: Pana Burmistrza Wojciecha Lisa i przedstawiciela rodziny Buczkowskich Pana Kazimierza Buczkowskiego- inicjatora postawienia tego obelisku, złożenie kwiatów przez delegacje i zapalenie zniczy. Pan Szymon Ptak przedstawił krótki rys historyczny wydarzeń, które rozegrały się w styczniu 1919 roku w czasie walk powstańczych, w wyniku których zginął Józef Buczkowski. Na koniec goście zostali zaproszeni do szkoły, na kawę i poczęstunek oraz część artystyczną przygotowaną przez młodzież. Uczniowie pod kierunkiem Pani Marty Poniedziałek pokazali wysoki stopień zaangażowania, w barwny i poetycki sposób przedstawili historię Powstania Wielkopolskiego na naszej ziemi, wplatając w te wydarzenia losy Józefa Buczkowskiego. Całość przedstawienia dopełnił występ chóru szkolnego pod batutą Pana Jakuba Wierzbickiego.