Projekt 2016-12-08

Od listopada do grudnia 2016r. w naszej szkole realizowany był ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych „Wybieram wodę”.

Programem objęci zostali uczniowie wszystkich klas. Celem przeprowadzanych zajęć było zapoznanie dzieci z tematami dotyczącymi wody, np.:

·         oszczędna gospodarka wodą,

·         zasady właściwego nawadniania organizmu,

·         promowanie ochrony i oszczędzania wody,

·         woda na talerzu,

·         woda pełna smaku,

·         rola wody w środowisku, gospodarce, rolnictwie i przemyśle.

Podjęte działania miały  kształtować u uczniów prawidłowe nawyki  żywieniowe i racjonalne korzystanie z naturalnych zasobów wodnych.

Zajęcia przeprowadzone w klasach młodszych  zaowocowały wykonanymi samodzielnie przez dzieci książeczkami „Z Wisły do Wisły – Podróż z Kropelką” i „Jak oszczędzać wodę – poradnik rysunkowy”, które zostały przekazane do biblioteki szkolnej.

W klasach starszych kółko przyrodnicze oraz lekcje przyrody , plastyki, techniki w klasach VI stanowiły element profilaktyki zdrowotnej. Uczniowie klasy VIa utworzyli „Drużynę Wody”, która bardzo zaangażowała się w propagowanie hasła „Wybieram wodę”.

Uczniowie :

·         przeprowadzili doświadczenia z wodą,

·         rozprowadzili ankiety wśród uczniów i mieszkańców wsi,

·         wykonali ulotki informacyjne,

·         zaprojektowali i wykonali plakaty oraz  hasła, które umieszczono na szkolnych korytarzach,

·   zorganizowali happening połączony z degustacją wody i rozdaniem ulotek uczniom i mieszkańcom naszej miejscowości.

Koordynatorzy programu:  G. Kaźmierczak i E. Petras