Wielka rocznica Chrztu Polski w naszej szkole2016-06-16  

    Te słowa z dumą i powagą zostały wypowiedziane przez uczniów Gimnazjum im. prof. T. Tuszewskiego w Obrze dnia 1 czerwca w trakcie spektaklu, który uwieńczył ich pracę nad projektem edukacyjnym.
    A wszystko tak naprawdę zaczęło się tuż po egzaminach gimnazjalnych, kiedy to młodzież zaproponowała przygotowanie projektu edukacyjnego „1050. rocznica chrztu Polski”, który upamiętniłby to ważne wydarzenie w historii naszego państwa. I tak pełni entuzjazmu uczniowie przystąpili do pracy nad harmonogramem przyjętych działań. Składał się on z kilku części i był adresowany do każdej grupy wiekowej naszej szkoły.
    Na początku gimnazjaliści zatroszczyli się o najmłodszych, czyli o uczniów klas I-III szkoły podstawowej. To dla nich przygotowali Przegląd Legend Polskich. Uczniowie klasy III a gimnazjum wystawili dla nich sześć krótkich spektakli obrazujących najważniejsze podania związane z początkami państwa polskiego. W tym czasie przez dwa tygodnie sala lekcyjna nr 112 zmieniła się w amatorską scenę, na której zawitali średniowieczni przybysze. Na podstawie przygotowanych inscenizacji najmłodsze dzieci musiały wykonać prace plastyczne, a najpiękniejsze z nich zostały nagrodzone.
    Pomyślano również o starszych kolegach i koleżankach. Dla uczniów kl. IV-VI i I-II gimnazjum uczennice z klasy III a gimnazjum  opracowały test wiedzy o Polsce, w którym znalazły się pytania dotyczące historii, przyrody, wiedzy o państwie i najbliższej okolicy. Następnie wytypowano zwycięzców, którym wręczono nagrody.
    Te działania zostały podsumowane w szczególnym dniu dla każdego dziecka, a mianowicie 1 czerwca na przygotowanym apelu. Wtedy to nasza szkoła zmieniła się nie do poznania! Odpowiedni wystrój korytarza, napotkani koledzy i koleżanki w niecodziennych strojach sprawili, że nagle poczuliśmy się jak ludzie tamtych czasów. Ale to nie koniec tej niezwykłej przygody. Podążając drogą historii, docieraliśmy do wielkiej atrakcji, którą była kuchnia pierwszych Piastów. W odpowiedniej aranżacji, można było degustować potraw dawnej Polski. Kosztowanie przygotowanych specjałów stało się wielką przyjemnością i napawało podziwem dla talentu kulinarnego uczniów kl. III a gimnazjum.
    Finałem projektu, podsumowaniem całościowym półtoramiesięcznej pracy była część artystyczna przygotowana przez uczniów kl. II a i II b gimnazjum przy współudziale gimnazjalistów z kl. I i II. Spektakl symbolizował wydarzenie, które rozpoczęło się 1050 lat temu na ziemi Mieszka I i włączyło Polskę do chrześcijańskiej Europy. Celem było nie tylko przybliżenie uczniom tych wydarzeń w prosty, symboliczny sposób, ale przede wszystkim ukazanie nierozerwalnej więzi pomiędzy chrztem Polski a naszym chrztem. Umocnieni wiarą i miłością do Ojczyzny nuciliśmy słowa piosenki A. Rusowicz i A. Nowaka: „Jak wiary to mądrej, nadziei na wszystko, miłości do kogoś, kto zawsze jest blisko...” Oby mądrość tych słów i bogactwo wrażeń tego niezwykłego dnia towarzyszyły nam na długo na dalszej drodze chrześcijańskiej Polski.
    Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wspaniałego przedsięwzięcia edukacyjnego, a więc uczniom, nauczycielom: p. M. Andrys, p. K. Rybickiemu, p. B. Tomiak, p. Dyrektor Elżbiecie Błaszczyk za przychylność, wsparcie i akceptację przedstawionego projektu oraz Urzędowi Miejskiemu w Wolsztynie za przekazanie przedmiotów promocyjnych jako nagród dla naszych uczniów. Słowa wdzięczności kierujemy również w stronę Rady Rodziców, która z okazji Dnia Dziecka ufundowała spotkanie z grupą „Rekonstrukto”, by dzieci mogły uczestniczyć w żywej lekcji historii średniowiecza.



redaktor: Justyna Kramska