Czcimy pamięć Żołnierzy Wyklętych.2016-02-29

Pan dr Krzysztof Błaszczyk jest autorem publikacji książkowych: - Katyń, Wolsztyńska lista, Wolsztyn 2010, Z dziejów organizacji niepodległościowych w Wielkopolsce w latach 1945-1956 – Wydawnictwo Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera, Wolsztyn 2014.
     Książka stanowi zaktualizowaną wersję rozprawy doktorskiej, jest wynikiem wieloletnich badań naukowych z najnowszej historii Polski (szczególnie naszego regionu), służy niewątpliwie przywróceniu dobrego imienia ludziom, którzy mieli odwagę zbrojnie przeciwstawić się władzy komunistycznej i za swój wybór walki o niepodległość Polski zostali pohańbieni w sposób najgorszy z możliwych przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa – zabici dwukrotnie, raz gdy zadano im śmierć fizyczną, potem gdy raz jeszcze zadano im śmierć cywilną, przez prawie pół wieku odsądzając ich od czci i wiary. Wygłosił on prelekcję na temat „Organizacji niepodległościowych w powiecie wolsztyńskim w latach 1945-1956”.
    Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu pan dr Krzysztof Błaszczyk przedstawił uczniom gimnazjum i szkoły podstawowej dowódcę antykomunistycznego oddziału zbrojnego Czesława Lecińskiego ps. „Szef Czesiu”. Wyniki badań naukowych Pana dra Krzysztofa Błaszczyka zostały wykorzystane przez Ministra Sprawiedliwości do wniesienia rewizji nadzwyczajnej od postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu z dnia 22 marca 1994 roku. Sąd Najwyższy w Warszawie w dniu 18 października 1995 roku uchylił zaskarżone postanowienie i sprawę Czesława Lecińskiego przekazał do ponownego rozpatrzenia Sądowi Wojewódzkiemu w Poznaniu. Tenże sąd na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 1996 roku uznał, że działalność Czesława Lecińskiego prowadzona była na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, tym samym przywrócił cześć i honor Żołnierzowi Wyklętemu.