Patron Szkoły2023-08-01

Misjonarze Oblaci

Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii,  25 stycznia 1816 roku w Aix (Prowansja). Ta wspólnota księży nosiła pierwotnie nazwę „Misjonarzy Prowansji”. 17 lutego 1826 roku, dzięki wcześniejszym staraniom Ojca Eugeniusza, papież Leon XII zatwierdził Zgromadzenie pod nazwą „Misjonarze Oblaci Najświętszej i Niepokalanej Panny Maryi”. Od tego momentu rozpoczęli działalność misyjną w Europie, Ameryce Północnej i Środkowej, w Azji, Afryce, a po śmierci Ojca Założyciela także  w Australii, Oceanii i Ameryce Południowej.
     Dziś Misjonarze Oblaci Najświętszej Maryi Panny ewangelizują świat w ponad 70 krajach, na wszystkich kontynentach. Do Polski Misjonarze Oblaci przybyli w 1920 roku. Obecnie jest ich ponad 200 ojców, 30 braci - pracujących w 22 domach. W delegaturach i na misjach swą działalność prowadzi ok. 120 ojców, braci i kleryków(Francja i Beneluks, Madagaskar, Ukraina Białoruś, Turkmenistan, Włochy, Czechy, Kanada, Austria, Szwecja, Norwegia, USA, Argentyna, Kamerun, Paragwaj, Tajlandia, Hong Kong, Niemcy, Hiszpania, Dania, Brazylia, Francja, Chile, Pakistan).
    Do Obry Misjonarze Oblaci NMP przybyli 19 sierpnia 1926 roku. Przejęli obiekty pocysterskie, by w nich utworzyć Wyższe Seminarium Duchowne. Zakonnicy zostali bardzo serdecznie przyjęci przez mieszkańców Obry. Klasztor i seminarium zaczęły współtworzyć dalszy ciąg historii Obry wpisując się  szczególnie w życie dzieci i młodzieży naszej szkoły. Od wielu lat wraz z klerykami WSD organizujemy rekolekcje szkolne. Zapraszamy Oblatów na prelekcje o Misjach. Uczniowie chętnie działają w Kole Misyjnym „Eugenianum”, włączają się w konkursy o tematyce misyjnej. Korzystamy również z doświadczeń i możliwości klasztornej biblioteki, auli, boiska, Muzeum Misyjnego. Prężnie funkcjonuje schola dziecięco- młodzieżowa  i ministranci prowadzeni przez kleryków.
    Te wszystkie wspólnie podejmowane przedsięwzięcia zapisują się w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej w Obrze, która od 1 września 2012 roku nosi imię Misjonarzy Oblatów. Uroczyste nadanie imienia i przekazanie sztandaru szkole miało miejsce 20 lutego 2013 roku.